Turizam u Crnoj Gori: Izazovi i Perspektive
Analiza turističke situacije u Crnoj Gori sa posebnim osvrtom na infrastrukturu, eko takse i iskustva posetilaca. Saveti za letovanje u Crnoj Gori.
Saobraćajni izazovi na crnogorskom primorju
Crnogorsko turističko udruženje upozorilo je da će i ove godine najveći problem predstavljati loši putevi. Uvođenjem eko takse za sva motorna vozila koja ulaze u Crnu Goru, ovaj problem bi mogao biti ublažen. Eko taksa bi imala destimulativni efekat kako bi se turisti drugačije i racionalnije organizovali i koristili druge vidove transporta.
Određeni radovi su počeli odmah po završetku prošle sezone, a posebno u Budvi se intenzivno radi. Nadležne institucije uvjeravaju da će krajnji rok za završetak radova, kada su u pitanju izgradnje trećih traka bulevara, proširenja i rješavanja uskih grla, biti 1. jun. Ministar saobraćaja je obećao da će turistički autobusi imati prioritet u saobraćaju.
Problem sa vodom i strujom možemo riješiti, ali dobar put ili autoput iz Njemačke ili bilo gdje iz Evrope ne možemo preseliti u Crnu Goru kada je špic sezone. Kao drastičan primjer navedeni su izleti za Dubrovnik koji su prepolovljeni jer se turisti ne žele voziti satima ili provoditi mnogo vremena u kolonama.
Zabrana unošenja hrane i reakcije turista
Turisti koji ove sezone budu dolazili u Crnu Goru sa sobom neće smeti da nose namirnice u većim količinama, što propisuje crnogorski zakon o bezbednosti hrane. Navodi se da će na taj način biti zaštićeni turisti jer je bilo dosta problema sa hranom koja se prevozila u automobilima na temperaturama većim od 40 stepeni.
Ovakva odluka izazvala je brojne reakcije među turistima. Neki smatraju da je ovo potez kojim se turistima nameće kupovina osnovnih namirnica po višim cenama, dok drugi ističu da je u većini evropskih zemalja dozvoljeno unošenje termički obrađene hrane u ograničenim količinama.
Infrastrukturni problemi i reakcije javnosti
Sredinom juna, čitavo crnogorsko primorje je bilo raskopano, sa radovima od Herceg Novog pa do Svetog Stefana. Sveti Stefan je bio zaključan već drugu godinu zaredom, a hotel Miločer se renovira. U Bečićima i Budvi su na sve strane bila gradilišta, što je izazivalo nezadovoljstvo među turistima.
Radovi u Crnoj Gori su dozvoljeni do 15. juna kada i zvanično treba da se obustave svi radovi. Međutim, mnogi se pitaju zašto se preko cijele godine rade ovi putni pravci nekim usporenim tempom, a onda se u poslednjih 20 dana sve završava. Junski mesec, koji je tradicionalno jedan od najljepših za ljetovanje u Crnoj Gori, je zbog pomenutih radova bio totalno pokvaren.
Preporuke za letovanje u Crnoj Gori
Za one koji ipak planiraju letovanje u Crnoj Gori, evo nekoliko saveta:
Tivat - mirna alternativa
Tivat je jedini grad na crnogorskom primorju sa sopstvenim aerodromom. Moderan i živopisan, sa najljepšim gradskim parkom na Jadranu. Plaže su čiste i uređene, a more u zalivu toplije nego na otvorenom moru. Najljepša i najslikovitija plaža na Jadranu - Plavi horizonti, nalazi se na 6km od grada.
Ada Bojana - za ljubitelje prirode
Ada Bojana nudi miran odmor bez velike gužve. Plaža je peščana, more plitko prvih 30-40 metara, što je idealno za decu. Nedostatak vode je čest problem, kao i komarci naveče. Ovo je idealno mjesto za one koji žele pravi odmor u prirodi, bez gužve i buke.
Durmitor - planinska idila
Durmitor je ubjedljivo najljepše mjesto u Crnoj Gori za odmor i ljetovanje. Idealno je za ljude koji vole aktivni odmor i cijene netaknutu prirodu. Zabljak, mjesto podno Durmitora, nudi kvalitetan smještaj po pristupačnim cenama.
Eko taksa i granični prelasci
Od 15. juna 2008. godine, turisti koji dolaze automobilima na crnogorsko primorje na granici će morati da plate ekološke naknade u iznosima od 10 do 150 evra. Cena ekološke naknade zavisiće od kubikaže i tonaže vozila.
Svetski savet za turizam i Evropska unija dali su preporuke za uvođenje posebne nadoknade čiji prihodi će biti usmereni na finansiranje projekata iz oblasti životne sredine. Prošle godine u Crnoj Gori boravilo je oko 400 hiljada turista iz Srbije.
Iskustva turista na granici
Brojni turisti su podelili svoja iskustva sa graničnim prelazima. Neki navode da su nailazili na nepotrebne komplikacije i zahteve za dodatnim dokumentima, dok drugi ističu da su prošli bez ikakvih problema.
Jedan od turista je opisao svoje iskustvo: "U 02:00 ujutru čekao sam sat vremena na graničnom prelazu. Carinik je bio izričit da moram imati oznaku SRB na zadnjem staklu vozila. Na pitanje da li treba neka kazna dok se ne snađem za tu oznaku, rekao je 'daj nešto za smenu'."
Takva iskustva su izazvala brojne reakcije i razmišljanja o tome da li će se turisti u budućnosti odlučiti za Crnu Goru kao destinaciju za odmor.
Zaključna razmatranja
Crna Gora nesporno ima veliki turistički potencijal sa svojim prirodnim lepotama - predivnim plažama, planinama i istorijskim gradovima. Međutim, infrastrukturni problemi, organizacija i odnos prema turistima su aspekti na kojima je potrebno raditi.
Uvođenje eko takse i zabrana unošenja hrane su potezi koji su izazvali brojne polemike. Dok neki vide ove mere kao pokušaj zaštite životne sredine i zdravlja turista, drugi ih doživljavaju kao dodatno opterećenje i ograničenje.
Za one koji planiraju putovanje u Crnu Goru, preporučuje se detaljna priprema - od rezervacije smeštaja unapred, preko snalaženja oko novih propisa, do strpljenja sa eventualnim saobraćajnim problemima. Sa dovoljno informacija i realnim očekivanjima, Crna Gora može i dalje biti prijatno mesto za odmor.